درمان سرماخوردگی گام به گام تا سلامت کامل

احساس شروع سرماخوردگی دارید؟ در این مقاله به شما می‌گوییم دقیقاً چه کاری باید انجام دهید تا سریع‌تر به درمان سرماخوردگی با طب سنتی بپردازید و احساس بهتری داشته‌باشید.

راهنمایی گام به گام برای غلبه بر سرماخوردگی

ای داد بی‌داد، باز هم همان، احساس ناخوشایند پشت گلو، یا فشار پشت چشم، کمی ‌گرفتگی در بینی، یا نوعی سرفه. هرکسی علائم مخصوص خود را هنگام ظهور ویروس سرماخوردگی دارد، و از آنجا که ما دوست داریم آنها را از بین ببریم، بهتر است به بدن خود گوش دهیم. اگر این کار را انجام دهید و فوراً برای مراقبت از خود اقدام کنید، به طور بالقوه می‌توانید از یک نبرد طولانی با سرمای سال جلوگیری کنید. چند کار وجود دارد که می‌توانید برای کنترل مدت زمان سرماخوردگی انجام دهید . روش‌هایی که کارشناسان به شما می‌گویند تا با انجام آنها در اولین روز و بعد از آن احساس بیماری را کنار بگذارید.

درمان سرماخوردگی

هرکسی علائم مخصوص خود را هنگام ظهور ویروس سرماخوردگی دارد.

7:00 صبح –  اگر می‌توانید آن را بیماری بنامید.

اولین صبحی که از خواب بیدار می‌شوید احساس می‌کنید به سرماخوردگی مبتلا شده‌اید. اگر احساس خفگی دارید، مرتب سرفه می‌کنید و مغزتان توانایی تمرکز کردن ندارد، نیازمند درمان سرماخوردگی هستید و باید به مدت نامحدودی به استراحت بپردازید.

فکر نکنید اگر خودتان را به کار بکشید قهرمان خواهید شد. دکتر کریس دآدامو ، مدیر تحقیقات و پزشک متخصص در مرکز پزشکی یکپارچه در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، عقیده دارد:

اگر استراحت کافی نداشته باشید، احتمالاً برای مدت طولانی‌تری احساس تنبلی خواهید داشت و میکروب‌هایتان را پخش خواهید کرد، بدانید که در دو تا سه روز اول، زمانی که  طوفانی عطسه می‌کنید و سرفه می‌کنید، بیشتر مسری هستید.

در ادامه مهم‌ترین اقدامات در روز اول کسالت و روش مناسب برای درمان سرماخوردگی را با هم مرور خواهیم کرد.

7:15 صبح – تست کووید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا (CDC) توصیه می‌کند به محض بروز علائم بیماری کرونا یا COVID-19 باشد مانند گلودرد، احتقان، سرفه، تب، سردرد، بدن درد، حالت تهوع و اسهال، یک آزمایش در خانه انجام دهید. اگر نتیجه مثبت بود، حداقل پنج روز در خانه مانده و از دیگران جدا شوید، به هر کسی که با او در تماس نزدیک بودید اطلاع دهید و اگر بالای 50 سال دارید، یک بیماری زمینه‌ای دارید یا علائم‌تان بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر جواب تست منفی بود و همچنان علائم داشتید، در خانه بمانید و بعد از 24 تا 48 ساعت دوباره آزمایش را تکرار کنید. این اولین مرحله برای آغاز درمان سرماخوردگی است، در روزگار کرونا و پساکرونا است.

7:30 صبح – بخار دهید، شستشو دهید

موسس و مدیر کلینیک پزشکی تخصصی اندرو ویل بر این باور است که:

هوای گرم و مرطوب به مرطوب شدن غشاهای بینی و گلو کمک می‌کند تا مخاط راحت‌تر تخلیه شود. بنابراین، وقتی بیرون می‌رویم، می‌توانیم یک ظرف پرشده با آب استریل، مقطر یا قبلاً جوشانده که خنک شده است، همراه داشته باشیم تا از آن برای رقیق شدن ترشحات بینی و شستشوی بینی و همچنین برخی از میکروب‌های موجود در آن استفاده کنیم و درمان سرماخوردگی خود را تسریع کنید.

درمان سرماخوردگی

هوای گرم و مرطوب به مرطوب شدن غشاهای بینی و گلو کمک می‌کند تا مخاط راحت‌تر تخلیه شود.

8:00 صبح – برای چای وقت بگذارید

یک فنجان نوشیدنی داغ برای خود بریزید – ممکن است به احساس احتقان کمک کند و چای نیز می‌تواند به گلودرد کمک کند. به خصوص خوب است که آن لیوان را با چای اکیناسه یا سر خارگل از جمله گیاهان دارویی تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی پر کنید، که ممکن است علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.

8:30 صبح – مکمل‌ها را فراموش نکنید.

ممکن است بخواهید صبحانه را با یک مکمل پروبیوتیک تکمیل کنید. یک بررسی نشان داده است افرادی که پروبیوتیک مصرف می‌کردند یا خوراکی‌‎هایی مثل ماست پروبیوتیک حاوی سویه‌های لاکتوباسیلوس و  یا بیفیدوباکتریوم مصرف می‌کردند، سریع‌تر سرماخوردگی خود را پشت سر گذاشتند.

مکمل‌های حاوی زینک را نیز امتحان کنید: تحقیقات نشان داده است که اگر در 24 ساعت اول بروز علائم مصرف کنید، ممکن است سرماخوردگی را کوتاه کنند و درمان سرماخوردگی زودتر به نتیجه برسد. فقط کافی است ابتدا با پزشک خود مشاوره کنید، زیرا زینک می‌تواند با داروها تداخل داشته باشد. آن را با غذا مصرف کنید تا از ناراحتی معده جلوگیری کنید.

درمان سرماخوردگی

افرادی که پروبیوتیک مصرف می‌کردند یا نوشیدنی‌های ماست پروبیوتیک حاوی سویه‌های لاکتوباسیلوس و  یا بیفیدوباکتریوم مصرف می‌کردند ، سریع‌تر سرماخوردگی خود را پشت سر گذاشتند.

10:30 صبح – به رختخواب برگردید

بدون استراحت نمی‌توانید به همین راحتی بهبود پیدا کنید. دکتر کریستوفر کو، مدیر مرکز روانشناسی بیولوژیکی هارلو در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، متذکر می‌شود که خستگی راهی است که طبیعت به ما می‌گوید به جای دویدن در اطراف، انرژی خود را به تقویت ایمنی بدن اختصاص دهیم .

درمان سرماخوردگی

خستگی راهی است که طبیعت به ما می‌گوید به جای دویدن در اطراف، انرژی خود را به تقویت ایمنی بدن اختصاص دهیم

10:45 صبح – با گرفتکی بینی مقابله کنید

نمی‌توانید چرت بزنید زیرا بینی شما مسدود شده است؟ استیسی کورتیس، داروساز و دانشیار بالینی در کالج داروسازی دانشگاه فلوریدا، می‌گوید سعی کنید همه چیز را با شستشوی بینی با آب نمک باز کنید یا یک اسپری بینی ضداحتقان دارویی را در نظر بگیرید. این اسپری‌ها تورم بینی را سریعتر از قرص‌ها کاهش می‌دهند و و موجب تسریع روند درمان سرماخوردگی می‌شوند.

این پزشک متخصص اضافه می‌کند: اگر دچار احتقان هستید اما باید بیدار بمانید (مثلاً باید کارتان را انجام دهید) به دنبال داروی ضداحتقان حاوی سودوافدرین باشید. این دارو را می‌توانید با صلاحدید پزشک از داروخانه خریداری کنید.

12:30 بعد از ظهر – کمی ناهار بخورید

حتی وقتی اشتهایتان کم است، به سوپ مرغ نه نگویید. جوآن سالج بلیک، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بوستون، استاد بالینی دانشگاه بوستون و کارشناس پادکست پرطرفدار تغذیه و سلامت در امریکا، می‌گوید: سوپ داغ به کاهش احتقان کمک می‌کند، حتی بد نیست که این سوپ کمی شور باشد، چرا که شوری آن شما را تشنه می‌کند تا عطش بیشتری برای مصرف مایعات داشته باشید.

درمان سرماخوردگی

سوپ داغ به کاهش احتقان کمک می‌کند و شوری آن شما را تشنه می‌کند تا با مایعات دیگر هیدراته شوید.

2:00 بعد از ظهر –  پیاده روی کنید

اگر علائم را فقط بالای گردن (احتقان، گلودرد خفیف، آبریزش بینی) بدون تب، تورم غدد یا درد دارید، برای یک پیاده روی کوتاه و آرام بیرون بروید. کارشناسان صاحب نظر در حوزه درمان سرماخوردگی معتقدند که ورزش‌های هوازی تا حدی سنگین، مانند پیاده روی، به آنتی بادی‌ها و گلبول‌های سفید سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری در بدن شما گردش کنند. با این حال زیاده روی نکنید، از تمرینات شدید خودداری کنید و مطمئن شوید که مایعات زیادی بنوشید تا آب مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید.

3:00 بعدازظهر – چند ویدیوی خنده دار ببینید

روتین زندگی شما تا الان خیلی خسته کننده بوده، نه؟ وقت گذراندن با سرگرمی‎های خنده‌دار ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. (اگر در حین کار خسته می‌شوید، هدفون‌ها را در گوش خود قرار دهید و از تماشای یک نمایش کوتاه کمدی لذت ببرید.) تحقیقات نشان می‌دهد که خندیدن ممکن است تولید آنتی‌بادی‌هایی را تحریک کند که باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند. به علاوه، قدیمی‎ها گفته‌اند که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست.

درمان سرماخوردگی

خندیدن ممکن است تولید آنتی‌بادی‌هایی را تحریک کند که باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند.

6:00 بعدازظهر – شام بخورید

ممکن است تمایلی به خوردن یک وعده غذایی نداشته باشید، اما به سوخت نیاز دارید، به خصوص اگر تب دارید، زیرا بدن شما انرژی زیادی را برای مبارزه با این معضل مصرف می‌کند. توجه داشته باشید که یک میان وعده‌ی مختصر، شامل برش‌های نازک گوشت کمی تفت داده شده (برای زینک)، قارچ (حاوی تقویت کننده‌های ایمنی بالقوه به نام بتا گلوکان) و سیر له شده (برای آلیسین ضد میکروبی) تأثیر قابل توجهی در بهبود شما خواهد داشت.

8:00 شب – خود را برای استراحت شبانه آماده کنید.

دکتر ویل می‌گوید برای اکثر افراد، علائم سرماخوردگی در شب بدتر می‌شود، به خصوص زمانی که برای اولین بار دراز می‌کشند. به دلیل نفوذ مخاط در پشت بینی و پایین گلو، احتمالاً بیشتر سرفه می‌کنید. بنابراین ، قبل از خواب، با بخوری معتدل، آبریزش و گرفتگی‌های بینی را بهبود ببخشید.

درمان سرماخوردگی با بخور آب گرم را با جوشاندن مقداری آب و ریختن آن در یک کاسه بزرگ شروع کنید. در حالی که روی کاسه خم می‌شوید (نه خیلی نزدیک!) یک حوله را روی سر خود بکشید و برای چند دقیقه نفس عمیق بکشید. سپس، اگر دستگاه مرطوب کننده دارید، این بخور را تمام شب ادامه دهید.

9:00 شب –  داروهایی مصرف کنید که خور و پف را کاهش می‌دهند

برای جلوگیری از علائمی که شما را از خواب بیدار می‌کند، ترکیب‌های دارویی خاصی را در شب انتخاب کنید. یا از درمان‌های خانگی و طبیعی برای خواب راحت کمک بگیرید. البته مصرف هر داروی گیاهی یا شیمیایی بدون تجویز پزشک نباید صورت گیرد.

9:30 شب – چراغ‌ها را خاموش کنید.

بله، زود است، اما نکته اینجاست، پزشکان متخصص معتقدند که: استراحت همان مرهمی است که واقعاً روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. بالش‌ها را طوری مرتب کنید تا سر و گردن خود را به راحتی بالا بیاورید. بدین ترتیب، فشار سینوسی را کاهش داده و تنفس راحت‎تری خواهید داشت.

درمان سرماخوردگی

استراحت چیزی است که واقعاً به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می‌کند.

روز 2 و بعد از آن

بیشتر از آنچه فکر می‌کنید نیاز دارید استراحت کنید. اگر سر کار می‌روید، حداقل کاری که باید انجام دهید این است که برنامه‌های عصرانه را لغو کنید و خیلی زود از کار بیرون بزنید. توصیه پزشکان برای این روزها این است که:

اگر زینک یا اکیناسه مصرف می‌کنید، این کار را تا بهبودی کامل ادامه دهید. اگر داروهای ضد احتقان و سرفه مصرف می‌کنید، احتمالاً باید به مصرف داروها تا چند روز ادامه دهید، اما بعد از روز دوم، سعی کنید کمتر از آنها استفاده کنید. پس از روز سوم، مطمئن شوید که اسپری بینی را قطع کنید. چرا که بعد از آن سخت است که خود را از آنها جدا کنید.

مراقب باشید که داروهای مناسب را مصرف می‌کنید

ویروس‌ها باعث سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 می‌شوند، بنابراین آنتی‌بیوتیک‌ها با آنها مبارزه نمی‌کنند. با این حال، اگر در حال مبارزه با عفونت باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی هستید، ممکن است پزشک شما یک داروی ضد ویروس مانند تامیفلو برای آنفولانزا، Paxlovid  برای COVID-19 یا یک آنتی‌بیوتیک توصیه کند.

درمان سرماخوردگی

برای درمان سرماخوردگی پیش از مصرف هر نوع داروی گیاهی یا شیمیایی حتماً با پزشک مشورت کنید

علائمی که ممکن است پس از درمان سرماخوردگی با شما همراه باشند

احتقان قفسه سینه: یک خلط آور مانند گایافنزین برای شکستن مخاط در نظر بگیرید.

سرفه طولانی: یک سرکوب کننده سرفه مانند دکسترومتورفان ممکن است مفید باشد. این دارو مرکز سرفه را در مغز شما خاموش می‌کند. برخی از محصولات همچنین حاوی موادی هستند که پشت گلو را آرام می‌کنند.

گرفتگی شدید بینی: اگر از آب نمک نتیجه نگرفتید، می‌توانید یک اسپری بینی حاوی اکسی متازولین را امتحان کنید. این اسپری‌ها باعث بسته شدن رگ‌های خونی بینی می‌شوند، اما استفاده از آن‌ها را به سه روز محدود کنید وگرنه ممکن است دچار گرفتگی مجدد شوید.

گرفتگی بینی و فشار سینوسی: ممکن است پزشک شما یک داروی ضداحتقان با سودوافدرین را توصیه کند. جنبه منفی این درمان سرماخوردگی آن‌جاست که ممکن است باعث شود برخی افراد کمی احساس کلافگی کنند.

گلودرد: قطره‌های سرفه، قرص‌ها یا اسپری‌هایی با یک عامل بی‌حس‌کننده مانند بنزوکائین یا فنل ممکن است، مؤثر باشند. برای خراشیدگی خفیف پشت گلو، به دنبال درمان‌های گیاهی تسکین دهنده باشید. اگر گلودرد شما به دلیل ترشحات پشت حلقی بینی است، از آنتی هیستامین‌هایی مانند دیفن هیدرامین استفاده کنید.

جالب است بدانید که مصرف خودسرانه داروها (گیاهی یا شیمیایی) می‌تواند موجب عوارض جانبی شود. به منظور پیشگیری از این مسائل بهتر است برای درمان سرماخوردگی در اسرع وقت به پزشک متخصص طب سنتی یا طب مدرن مراجعه کنید تا در این مسیر با شما همراه بوده و دچار عوارض جانبی داروها نشوید. در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا مجموعه‌ای از پزشکان (دانش‌آموخته طب مدرن و متخصص در طب سنتی) هستند که می‌توانند درمان‌های مناسب و مؤثر برای درمان سرماخوردگی را به شما پیشنهاد دهند. این کلینیک زیرمجموعه هولدینگ سلامت دکتر بانوکا است. برای تعیین نوبت ویزیت این پزشکان از طریق وب‌سایت‌های کلینیک دکتر سریتا یا هولدینگ سلامت دکتر بانوکا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منبع: prevention.com ؛

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
عضویت در خبرنامه
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.

ورود

حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من